KONST / Litografier / Färglitografi 9647002
nr 964 7002
Edward Joseph Ruscha
(f. 1934), USA
Färglitografi, Edvard Joseph Ruscha, "America Whistles", signerad 1975, 185/200, bladets mått: 76x57
Edward Joseph, Ed, Ruscha, amerikansk konstnär, född i Omaha, Nebraska, 1934.
Utrop:
10.000 kr
Såld:
12.500 kr
måndag 25 maj 2015
kl 20:13:09
9.000 kr
9.200 kr (Budbetjänt)
12.000 kr
- Klassiska
25 maj
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Edward Joseph Ruscha
Läs mer om Edward Joseph Ruscha